czwartek, 26 kwietnia 2012

Majowa zupa

Ponieważ na majówkę znikam od komputera i nie wiem, czy uda mi się zajrzeć tu choćby na trochę, to już zamieszczam mały majowy wpis.
Aby majówka była smaczna i aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw natury, proponuję: ugotujcie zupę pokrzywową. Zupa ta, to naprawdę pyszna zupa. Znacznie zdrowsza od szczawiowej, którą większość uwielbia. Jedynym jej mankamentem jest pracochłonność, ale myślę, że warto, nie trzeba przecież zaraz gotować całego gara! Zupę tę przyrządzała moja mama odkąd pamiętam, a wcześniej  mój dziadek, którego niestety nie zdążyłam poznać, a od którego mamy wiele pysznych przepisów, które są popisowymi przepisami mamy i zaczynają być również i moimi sztandarowymi przepisami.



Aby ugotować zupę z pokrzyw należy najpierw przygotować wywar, jak na rosół, z tą małą różnicą, że do wywaru dorzucić trzeba dwie garście rodzynków, a marchewkę pokroić w plasterki. Podczas, gdy wywar będzie się gotował trzeba znaleźć dobre miejsce i nazbierać liści pokrzyw. Praca ta wbrew pozorom może być całkiem przyjemna, szczególnie kiedy świeci słońce, a pokrzywy zbiera się w towarzystwie. Kiedy ja dzisiaj zbierałam swoje pokrzywy, które rosną tuż przy domu, to Anioł odgryzł mi jeden palec od... rękawiczki, rwałam więc bez palca, poparzyłam się strasznie, dlatego proponuję zaopatrzyć się w kilka par, na wszelki wypadek, gdyby się jakiś stwór znalazł, co odgryzać palce lubi. Jeśli pokrzywy są młode, majowe, jak teraz można zbierać wszystkie liście, jeśli jednak urosną, do zupy nadawać się będą tylko cztery górne listki, te niżej stają się łykowate i zupa jest niesmaczna. Nazbierać trzeba przynajmniej cztery pełne garście, aby zupa była esencjonalna.



Teraz z rosołu wyjmujemy warzywa i mięso i zajmujemy się pokrzywami. "Sparz je, aby one nie parzyły ciebie" - mówiła zawsze moja mama. Pokrzywy należy zlać gorącą wodą i chwilę odczekać. Zielonkawy płyn można dolać do wywaru. Teraz musimy namoczyć w mleku bułkę, a kiedy zmięknie przemielić ją, razem z pokrzywami w maszynce do mielenia mięsa. Powstałą papkę przesmażamy na maśle i wrzucamy do wywaru.



Zagotowujemy, przyprawiamy śmietaną, lub jogurtem. Myślę, że lepiej śmietaną, ta zupa jest i tak bardzo mało kaloryczna. Na koniec wciskamy trochę cytryny, dodajemy cukru, ewentualnie jeszcze trochę octu. Sól i pieprz do smaku i już! Zupa powinna mieć zielony kolor i słodko - kwaśny smak. Podajemy ją, podobnie jak szczawiową z ugotowanym jajkiem.






Pychota, polecam! 

Życzę wszystkim miłej majówki, zapowiadają piękną pogodę, oby nas tym razem nie okłamali!

11 komentarzy:

  1. Właśnie wczoraj jedliśmy też przez nas uwielbiana "pokrzywówkę" Troszkę inaczej gotowaną, jednak przy wiosennych niedoborach bezwzględnie konieczna dla każdego .
    Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jak ją gotujecie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

      Usuń
  2. O zupie z pokrzyw czytałam już nie raz, ale jakoś nigdy nie miałam odwagi na wypróbowanie przepisu. Może się skuszę... Uściski!
    Asia

    OdpowiedzUsuń
  3. ma mama odwirowywała niegdyś sok z pokrzyw - orzeźwiający, zdrowiutki o całkiem frapującym smaku ;-) ..no i zdarzało mi się wcinać kilka pokrzywowych sałatek, mniami..w sam raz dla wege - duża porcja żelazka ;-) [g]

    OdpowiedzUsuń
  4. No, no, apetycznie wygląda, a pokrzyw u mnie dostatek.
    SERDECZNOŚCI WIELE, WYPOCZYWAJCIE
    jolanda

    OdpowiedzUsuń
  5. teściówka mojego brata robi ją z ziemniakami tartymi na "grubych oczkach tarki" -zajebioza:)
    Bawcie się dobrze,pozdrówcie Krzysia:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Oczywiście, że znam. Głównie z opowieści, jaka to kiedyś bieda była, że zupę z pokrzyw gotowano... A że byłam niejadkiem, znam tę opowieść na pamięć. A teraz ją ugotuję, dzięki za przepis.

    OdpowiedzUsuń
  7. Z nieba mi spadliście. :-) Pokrzywa chodzi za mną od jakiegoś czasu. Szukam dobrego przepisu na sok z pokrzywy ale Wasz przepis z pewnością zostanie przez nas niebawem wypróbowany. dzięki :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. I u mnie pokrzyw dostatek, zbiera ją zielarka, ja zalałam ją w wiadrze wodą na nawóz do podlewania, a zupę muszę ugotować, bo wszystko mi się w niej podoba, słodko-kwaśny smak, jajko ugotowane z oczkiem, tak jak lubię, dzięki za przepis; moja pokrzywa parzy również przez "wampirki", serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawe .... pozdrowienia z Hiszpanii

    OdpowiedzUsuń
  10. pięknie wygląda..pokrzywa ma dużo witamin ,warto spróbowac;)) Pozdrawiam M.

    OdpowiedzUsuń