piątek, 25 września 2015

Więcej zdjęć niż tekstu :)

Znów miałam przestój w pisaniu, a tymczasem odleciały bociany (mam wrażenie, że to już tak dawno!), temperatura znacznie spadła i wreszcie od czasu do czasu deszcz zaczął moczyć ziemię o bardzo spierzchniętej i spękanej skórze.


Uwielbiam ten czas przełomu lata i jesieni i moment kiedy lato oddaje pałeczkę kroczącej już samotnie przedostatniej porze roku. To chyba ze względu na moją nostalgiczną naturę, tak bardzo lubię patrzeć jak coś przemija i odczuwać jednocześnie tęsknotę za tym co już przeminęło i co skończy się lada chwila. Ogród rozkwitł jesiennymi kwiatami, nabrzmiały gruszki na drzewach, które co jakiś czas roztrzaskują się z impetem o ziemię, rozpryskując sok na ściany domu i pnie drzew. Kiście czarnego bzu zwisają z niemal każdego krzaka wokół siedliska. Roślina ta podobno odstrasza złe moce, możemy więc czuć się całkowicie bezpieczni.


Ścieżki prowadzące na Wonne Wzgórze czerwienią się od owoców głogu i dzikiej róży, wszędzie leżą jabłka, opadające z przydrożnych jabłonek, niektóre świeże, dopiero strącone przez wiatr, czy ptaki, inne pachnące już mocno winem, kończąc na tych zupełnie brązowych, rozpadających się, kiedy przypadkiem dotknie się ich stopą. Nikt też nie wierzył, że po upalnym i suchym lecie będą grzyby, ale są! Wystarczy przejść się z psami po leśnej drodze, w celach zupełnie spacerowych, a nie grzybowych i już ma się pełne ręce, bo przecież kto bierze kosz grzybowy na zwykły spacer? Wieczory i noce przepełnione są natomiast dziwnymi szelestami, krzykami – z każdej strony siedlisko najeżdżają stada łani i mężczyzn ich życia, którzy toczą mordercze walki o swoje kochanki. Rano łąki przykrywa mgła, jakby chciała zasłonić, zasnuć wszystkie ślady nocnej wojny jaka toczy się wokół Wonnego Wzgórza.

Nadszedł czas sadzenia tulipanów, powoli tworzymy też w sadzie ogród leśny (w odcieniach błękitów i fioletów) dzięki któremu będzie znacznie mniej koszenia, a ja będę miała swój wymarzony tajemniczy ogród z dzieciństwa. Od dziecka marzyłam też o "tajnym przejściu" pod pergolą. Pan Właściciel Domu zbudował mi takie przejście, a na pergoli rosnąć będą jeżyny. My wciąż stoimy w miejscu, chociaż dla nas często takie małe, niewidoczne gołym okiem kroczki jak nowy dach nad mieszkaniem piesków, czy zamurowanie ganku przez Pana Właściciela Domu, to naprawdę milowe skoki, bo czasu wciąż mało, a mimo wszystko chociaż powoli siedlisko pięknieje, a my uczymy się kolejnych rzeczy i nabieramy doświadczenia: w uprawie kolejnych roślin, w znajomości technik budowy, czy używania narzędzi (które powoli gromadzimy) niezbędnych w domu na wsi i służących niezmiennie do kontynuowania programu "zrób to sam". Chciałoby się jednak poruszać prawdziwymi susami, ale i na to przyjdzie jeszcze czas.


Zakończyłam też zabawę w prowadzenie wakacyjnych zajęć z dziećmi z naszej wsi, mówię o zabawie, bo bawiłam się świetnie i mam nadzieję, że dzieci też. Przy okazji poznałam lepiej niektórych mieszkańców wsi, co także bardzo mnie cieszy. Już za tydzień planuję w naszej skromnej świetlicy wiejskiej zrobić dziecięcą wystawę. Nie będzie to prosta przestrzeń wystawiennicza, bo ściany w tak zwanym "klubiku" nie są gładkie, a pomalowane w palmy i zachód słońca, ale może coś uda mi się wymyślić, żeby na ten jeden wieczór zamienić to bardzo zaniedbane miejsce w miłą i przytulną kawiarenkę.


No i ostatnia z nowości (chyba mogę się pochwalić?), jest taki konkurs dla artystów z naszego województwa – Olsztyńskie Biennale Sztuki o Medal Prezydenta. W jury są przedstawiciele zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki współczesnej z różnych miast Polski (oprócz Olsztyna oczywiście). Startowałam w nim po raz pierwszy, bo kiedy odbywał się dwa lata temu (a była to pierwsza edycja kiedy byłam po studiach i mogłam brać udział w konkursie dla profesjonalistów) akurat miałam złamaną nogę. Moją wielką ambicją było dostanie się na wystawę pokonkursową, tymczasem zdobyłam II nagrodę, za mój video-art o znikającym dziedzictwie Warmii. Filmu na razie Wam nie pokażę, bo premiera będzie w galerii, ale tych którzy mają blisko już dziś zapraszam na wernisaż IX Biennale w Galerii BWA w Olsztynie, 15.10.2015 na godzinę 18.00. Wiele osób pomogło mi przy realizacji tego raptem czterominutowego filmu i wszystkim bardzo dziękuję. Najbardziej jednak pomógł mi Paweł, znany niektórym jako Apolinary Polek, lub Nocny Grajek, który zrobił tak, żeby dźwięk, który wcześniej nagrałam dźwięczał tak jak powinien i tak jakby to duchy szeptały, a nie zwykła ja, no i oczywiście mój mąż, który dzielnie woził mnie do wszystkich opuszczonych domów (moich planów zdjęciowych), stał na czatach i nosił kamerę w takie miejsca, gdzie samochodem dojechać się nie dało i trzeba było wdrapywać się po leśnych wzgórzach i bezdrożach. Wszystkim jednak bardzo dziękuję, bo ta nagroda, o której nawet nie marzyłam pomogła mi trochę uwierzyć w siebie i teraz sobie myślę, że może nie będę się już bać czasem w jakimś konkursie brać udział.
Pozdrawiam wszystkich ciepło z Wonnego Wzgórza!

21 komentarzy:

 1. Ale świetne wejście do domu :) AAA i piękna "studnia". Też chciałabym taką mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielkie gratulacje ! Z niecierpliwością czekam, aż będziesz mogła pokazać swój film nam wszystkim.
  A w ramach "czynu społecznego" tych palm nie dałoby się przemalować ? Czy może byłaby to zbyt duża ingerencja w miejscową tradycję ? Fajnie, że robisz ciekawe rzeczy z miejscowymi dzieciakami :)
  A zdjęcia robisz przepiękne, słoneczniki, dalie ze słońcem i mgły jesienne mnie zauroczyły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Co do czynu społecznego, to myślę o tym, ale na razie to nie takie proste :)

   Usuń
 3. Gratulacje z uzyskania nagrody!!! Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyobrażam sobie te tajemne przejścia... Twój tajemniczy ogród ;-)
  Te zdjęcia są bajeczne, wyjątkowo nastrojowe... pięknie tam u Was.
  I z całego serca gratuluję nagrody! Jestem pewna, że to pierwszy (milowy) krok ku zasłużonej sławie (wcale się nie wygłupiam, ale nie znalazłam słowa mniej afektowanego ;-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasłużonej sławie, hahaha, mnie nigdy do sławy nie ciągnęło i nie ciągnie, ale dziękuję Ci bardzo, to niezwykle miłe :D

   Usuń
 5. Natali - G R A T U L A C J E !!!
  Piękne kadry, jak zwykle :)
  Wszystkiego dobrego

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdjęcia jak z baśniowego świata, przepiękne i bardzo klimatyczne, trzeba mieć oko i duszę, żeby takie kadry uwiecznić; u nas też jelenie ryczą, i to całkiem blisko, jedyną skazą są nocne przejazdy panów z dubeltówką i strzały; jakie masz fajne sąsiedztwo, wspominam Apolinarego z koncertów, ostatnio bodaj z "Pod Kopcem" w Przemyślu; z Panem Właścicielem Domu możemy podać sobie rękę, też muruję już całkiem dobrze, z kamieni:-) pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, sąsiadów mam super :) U nas też strzelają, ale na szczęście obok naszego domu nie da się przejechać, więc nie słyszę myśliwych, czasem tylko jakiś strzał z daleka :( Gratuluję umiejętności murowania. Może też kiedyś się nauczę, ale na razie jest tyle innej pracy w ogrodzie, że prace dzielimy tradycyjnie - ja ogród i obiad, a mąż murowanie, kopanie i takie tam :) Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 7. Jesień jest przepiękna. Niby każda z pór roku ma w sobie coś niesamowitego, ale światło i feria barw sprawia że to właśnie jesień jest najbardziej fotogeniczna.
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie napisałaś o jesieni , miejmy nadzieję ,że będzie prawdziwie złota.
  Piętnasty rok mija jak kupiliśmy dom i zamieszkaliśmy się na wsi . Rozumiem Wasze skoki milowe , nas również cieszą drobne rzeczy a jeszcze do zrobienia jest bardzo dużo. Czasami myślę z czego będziemy się cieszyć jak już wszystko będzie zrobione .... tak więc póki co jeszcze dużo przed nami. Gratuluję wystawy , pozdrawiam jesiennie Wonne Wzgórze !!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękne zdjęcia i gratuluję sukcesu!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czarny bez może i odpędza złe siły, ale za to przyciąga kleszcze. Też podobno. ;)
  Bardzo mi zapadł kadr ze słonecznikami - rewelacyjna kompozycja.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja to bałabym się, abyś Natalio przestała pięknie pisać i malować urządzeniem aparatem fotograficznym zwanym. Pięknie zdjęcia, cudne teksty . I czekam z niecierpliwością na 15 -tego października!!! Do zobaczenia!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudne zdjęcia !!!! Masz niewątpliwy talent a więc i sukcesów moc przed Tobą! Gratuluję !!! Pięknie tam u Was, a że pracowicie? Jak to na wsi...Kupujemy sobie robotę do końca życia i jeszcze się z tego cieszymy :))))) Życzę Wam wielu wolnych chwil na realizację wszystkich zamierzeń !

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne zdjęcia, zresztą jak zwykle :) również uwielbiam ten okres roku.
  Ganek wygląda rewelacyjnie.
  Pozdrawiam i gratuluję nagrody

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam Twoje zdjęcia , już o tym pisałam wcześniej,ale dziś gdy tu wstąpiłam przypomniałam sobie o czymś z dzieciństwa,w latach 80 dostałam nagrodę w szkole był to album jakiegoś malarza którego nie znałam,nic o nim nie wiedziałam i pewnie jako dziecko niezbyt to malarstwo rozumiałam i lubiłam ale wtedy byłam tak szczęśliwa że dostałam nagrodę , książkę w twardej oprawie , co wieczór oglądałam obrazy, z czasem je polubiłam a dziś patrzyłam na Twoje zdjęcia jak na obrazy albumu z dzieciństwa to nie są zwykłe zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Z okazji świąt Tobie, Twoim bliskim i wszystkim czytelnikom składam najlepsze życzenia. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Z okazji świąt Tobie, Twoim bliskim i wszystkim czytelnikom składam najlepsze życzenia. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń